Elektrotekno.com Ana Sayfa || Ses devreleri (audio circuits)

16x32 ledli spektrum Analizör

kaya_155
Tarih: 17 06 2009 00:08

Bu devre Spektrum analizör olarak güzel tasarlanmış bir devredir. ekte baskı devre bulunmamaktadır. orijinal devre delikli plaket üzerine yapılmıştır. devrenin video görüntüleri youtube de bulunmaktadır. devre girişi mono olark tasarlanmıştır. fakat giriş stero olarak tasrlanabilir. Ekte devre ile ilgili hertürlü şema ve program kodları bulunmaktadır.

Reklamlar

1 Kullanıcı bu konu için tahir549 arkadaşımıza teşekkür ettiler

enderpiyale
Tarih: 17 06 2009 00:52

program hani dilde yazılmış
Başa dön

elektronikci43
Tarih: 17 06 2009 09:45

hocam işlemci nedir?
Başa dön
kaya_155
Tarih: 17 06 2009 11:23

Bu dverede kullanılan işlemci Atmel işlemci, ve bu işlemcinin HEX kodlorı ekde bulunmakta ve açık kodlarda C ve asm olarak dosyada bulunmaktadır.
Başa dön
ozgurbaba1
Tarih: 17 06 2009 23:01

biraz da deli işi olmuş, 512 led ve delikli pertinaks...
Başa dön
FxDev
Tarih: 17 06 2009 23:28

ozgurbaba1 yazmış
biraz da deli işi olmuş, 512 led ve delikli pertinaks...

Gerçekten ledler yerine led barlar kullanılsa daha kolay olurmuş...
Başa dön
ahmbay
Tarih: 02 11 2009 23:21

bende zamaninda delikli plakete aciliyetten dolayi bir kayan yazi yapmistim Smile)
1k ya yakın led vardı benim projede. lehim mahvetmisti ellerimi 1 haftada iyilesti. parmak uclarım simsiyah olmustu lehimden..
gorunce o ogencilik gunleri geldi aklıma Smile)
Başa dön

elektronikci43
Tarih: 12 11 2009 19:57

dotmatriks ilede yapılabilr ama renkler aynı olur bence dot matriks için pcb çizeyim buna
Başa dön

kes888
Tarih: 15 12 2009 00:43

Slm arkadaşım paylaşım için teşekkürler ama resimde bişey dikkatimi çekti ledler en alttan en yüksek seviyede parlayarak üstlere gelinnce sönüme uğruyor gibi çıkmış bunun sebebi çekimden mi kaynaklanıyor yoksa böylemi çalışıyor sistem. ledlerin parlaklıkları üstlerine düşen gerilim ve akıma bağlı olarak değişiyor ya o unsurun bu devrede varmı ?

Bide dont matris kullanırsam iyi olru diyen arkadaş bende katılıyorum ama dont matris dispalayleri sürekli kullanmamış veya az kullanmış arkadaşlar dontmatris dispalayler güzelde bir dont yani bir veya birkaç led arıza yaptıklarında düzeltmek için tüm kalıp dont matrisi değiştirmeniz gerekiyor değiştirmezsenizde görüntü belki bu devre için değil ama kayan yazı veya grafik için kötü gözükür ( arıza sebepleri genelde kullanıcı ile alakalı olsada fabrikasyon üretim hatalarından dolayı da belirli bir süre sonra parlaklıklarını kaybedebiliyor veya biri çok parlak yanarken diğeri sönüm aşamaısna geçmiş olabilir daha da ilerlerse bozulabilir )
dont matris display kullanacaksanız piyasada bulunan sahte markları veya üretim tarihi led ömür süresi çekilen akım gibi bilgileri belli olmayan ledler kullanmayın . Genelde firmalar panoları ledli yaparlar ama bazı özel firmalar dont matris dispalyle çalışırlar ama bu çalışmayı yapmak için birtakın kalite kontrol işlemleri uygulanır
bir kaç örnek " tek dontun çektiği akım hesap + ölçüm karşlaştırması full sistem ledin çektiği akım / gerilim okunması karşılaştırılması dayanıklılık ömür ve gönderilen veriye cevap süreleri gibi birtakım ön incelemelerden geçerler." Testleri geçen ürünlarin partileri iel üretim yapılır . Eğer devreniz uzun süreli ise bunalrı göz önünde bulundurmanız gerek ama ben devremi arasıra kullanacam çok fazla işime yaramayacak derseniz istediğiniz şekilde yapabilirsiniz .
Bir öneri daha yaptığınız devreleri elbette bir analizden geçiriyorsunuz sanal ortamda ama pcb sini çıkarmadan bunu gerçek hayatta bir black board veya delikli perdinaksta yapın çalışmasını gözlemleyin eksikleri veya düzenlenmesini luzum gördğünüz bölğeleri düzeltin en son pcb işlemine geçin bu işlemi yapmadan en son işleme geçerseniz devrenizde silimulayonda gözükmeyen mükkemnel mazemelerden dolayı bir hata çıkabilir ve bunu pcb üzerinde bulmanız çok uzun zamnınızı alır.
Aynı zamanda pcbyi dontmatrisle tasrladığınızda dont arızasında tüm kalıp değişir ama ledli yaparsanız en fazla led 25 kuruş olduğu için onarım amliyeti düşer ama pcbde basmada ve dizgi lehimlemde fazla uğraşırsınız potanız yoksa tabi Smile

bir seçeneğiniz daha var devrenizi dont matris olarak çizin
piyasada bulunan bir dont matris alıp boyurlarını ve dontların konumunu bir şablon oluşturarak ledlerde aynı dont matris display gibi mini pcb dükdörtgen veya kareler hazırlayabilirsiniz.buda size devrenizde çoklu seçenek sağlar ledlerden verim alamzsanız dont matris display ondan verim alamazsanız ledli hazırladığınız dontları kullanabilirsiniz
biraz uzun oldu ama sanırım anlatmak istediklerimi anlattım :
tekrar paylaşım için teşekkürler
Başa dön
kaya_155
Tarih: 21 12 2009 00:17

Ben devreyi internette uzun bir araştırmadan sonra buldum. önce devreyi youtubede görmüştüm. Sonra böyle debvrelerle ilgilenenlere yardımcı olması için buraya koydum. devre ekranı her türlü yapılabilr. dotmatris, led v.b.
delikli pertinaks bende tavsiye etmem fakat ddevre incelenecek olursa çalışması piyasada bulunan bir çok spektrum devresine göre çok güzel.
ledlerin sönümüne gelince videosunda söylediğiniz gibi üste geldiğinde parlayıp yavaş yavaş sönüyordu.
devrenin baskı devresini hazırlamadım ama yaptığım zaman mutlaka buraya koyacağım.
Başa dön

Sayfaya git 1, 2  Sonraki