Elektrotekno.com Ana Sayfa || Genel Elektrik-Elektronik

Güneş enerjisi sistemi kuracağım - fikir pyalaşımı

eserim
Tarih: 11 02 2013 18:57

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir süredir aklımda olan bir projeyi bu yaz hayata geçirmeyi düşünüyorum. Kendi evime (Adana) solar panel kuracağım. Öncelikli amacım aydınlatma , bilgisayar ve TV yi çalıştırmak.

Kullanmak istediğim araçlar:

250W 12V iki adet solar panel
12V 110Ah iki adet akü
DC-AC inverter (12/24VDC to 220VAC)
DC voltage regulator ( bunu aslında pek düşünmüyorum ama sanırım gerekli olucak )

Arkadaşlar, sizden bu konu hakkında bildiklerinizi benimle paylaşmanız.
1. Ne tür solar panel seçilmesi gerekir?
2. Voltage regülator u gerçekten çok gerekli mi?
3. Bildiğiniz ucuz satan yerler var mı? Ben çin den sipariş etmeyi düşünüyorum alibaba.com üzerinden (henüz tam bir finans hesaplamadım. Cargo ne kadar tutar bilmiyorum)

Meteroloji müdürlüğünden aldığım veriler itibari ile Adana nın güneşlenme süreleri günlük(ay bazında) ve benim üreteceğim tahmini güç miktarı.

Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık
Güneş süresi 4.4 5.1 5.5 6.5 9 10.3 10.3 10.1 8.5 7.1 5.5 4.3

Üretilen (W) 2200 2550 2750 3250 4500 5150 5150 5050 4250 3550 2750 2150

Örnek bir resim.

Yorumlarınızı ve deneyimlerinizi bekliyorum.

Reklamlar

mekatronik41
Tarih: 14 02 2013 18:39

reklam gibi olmasın ama madem adanadasın antep'te güneş paneli üreten firma var orayla iletişime geç istersen. Bir de kredi veren kuruluşları araştır KOSGEB TURSEFF gibi.
Başka konu güneş enerjisiyle besleyeceğin elemanların gücünü ve senin sisteminin gücünü iyi hesapla. aklıma gelen şimdilik bunlar.
Başa dön

eserim
Tarih: 14 02 2013 20:02

Antep te öyle bir firma olduğunu bimiyordum. İnternet üzeriden satış yapan firmaları biliyorum ama biraz tuzlular. Dediğin firmayı buldum ama ürün bilgileri fiyat falan yok. Arayıp sormak gerekir. Bu arada TR de solar panel ler çok pahlı cidden. 250W solar panel en az 800 lira civarında ama Çin den bu fiyata neredeyse 2 adet alabiliyorsun. Araştırmalar sürüyor.
Başa dön

bymcfreak
Tarih: 15 02 2013 21:30

gerilim yetersiz

Bu işi yapıcaksan sadece gerilimi dikkate almayacaksın, muhtemelen şehir şebekesine bağlı olacak ve elektrikler kesildiğinde güneş enerjisinde akülerde depoladığın enerjiyi kullandırtacaksın, ancak unutmaman gereken şehir şebekesinin fazı, faz çok önemli bir konu panellerden ürettiğin enerjiyle şehir şebeke bağlatısındaki fazlara dikkat etmeni tavsiye ederim.
Başa dön

2000Watt
Tarih: 15 02 2013 23:37

500 kW`kadar lisanssız elektrik üretimi

Ben asenkron bir motoru rüzgar enerjisi kullanarak, asenkron motoru kondansatörle uyarıp, asenkron generatör haline getirip klemens uçlarından enerji elde etmeyi düşünmüştüm. Ancak inverter devresi pahalı olduğundan ve bir de ruhsat sorununu düşündüğümden vazgeçtim. Mesela çok kuvvetli rüzgarlı bir havada pervane kopsa birisinin başına çarpsa, veya elektrik tesisatından dolayı kimse çarpılsa yangın çıksa veya şebekeyle çakışma olsa başım derde girer diyerek planımı ötelemiştim. Ama şimdi bildiğim kadarıyla 500 kW`a kadar lisanssız elektrik üretimi yapılabiliyor(şirket kurmadan). Ayrıca şebekeye A.G.`den de bağlantı yapıp dağıtım şirketine elektrik satabiliyorsunuz. Ama önce plan, proje sonra geçici kabul gerekiyor. Yine de size öncelikle yukarıda saydığım olası olumsuz durumlardan dolayı önce sisteminizi projelendirmenizi ve bölgenizde bulunan dağıtım lisansı sahibi kuruluşa onaylatmanızı öneririm. Malum elektrik tesislerinde güvenlik önemlidir. Ayrıca çalışmanızın çok önemli olduğunu düşünüyorum ve size başarılar dliyorum. Kolay gelsin.
Başa dön

eserim
Tarih: 16 02 2013 00:57

Öncelikle şehir şebekesine bağlamayı düşünmüyorum. Başlangıç olarak anahtarlar ile açıp kapama yapıp sistemi test edeceğim. Evet dediğin gibi fazlar çok önemli ve eğer projem başarılı olur ise biraz daha yatırım yapıp büyütmeyi düşünüyorum ama bu benim aklımda ki ikinci plan.

Evet en son çıkan yönetmeliğe göre 500kw a kadar şirkete ve lisansa gerek yok. Sanırım 2-3 kw lık bir solar sistemin kimseye zararı olmayacaktır şebeke ye bağlı olmadığı sürece. Fakat bilgisi olan var ise, acaba izinsiz böyle bir sistem kurabilir miyiz?? Sonuçta elektrik faturası tutarı düşücek ve bunu da kaçak elektrik olarak düşünebilirler.

Rüzgar sistemini bende düşündüm fakat öncelikle sistemin solar da çalışıp çalışmadığını görmek istiyorum. Benim hayalim rüzgar enerjisi ve bu projeden sonra da hem gece hem gündüz enerji üretebilmek için bir de rüzgar sistemi kurmak gerekecek. Aslında küçük kredilerle hazır türbünler alınabilir ve bu daha sağlıklı diye düşünüyorum. Yaşadığım yer köy olduğu için herhangi bir kopma anında hemen evimin bahçesine düşer. Smile (işin şakası tabi ki)
Başa dön
tahir549
Tarih: 18 02 2013 14:06

bende böyle bir fikir içindeyim ama kiracı olun ca uygulamaya geçemiyorum çatıya panellerin yerleştirilmesi gerekiyor akü grupları olacak v.s
Akülerin ömürlerinin az olması da ayrı bir maliyet
Başa dön

eserim
Tarih: 18 02 2013 16:21

Hangi Akü daha iyi

Arkadaşlar hangi akü grubu daha verimli? Jel Aküler mi yoksa Kuru aküler mi?
Başa dön