Elektrotekno.com Ana Sayfa || Temel Elektrik, Elektronik vs. || İstekleriniz

megger testi nasıl yapılır

alee35
Tarih: 04 09 2006 21:54

arkadaşlar acilen megger testinin nasıl yapıldığını öğrenmem lazım.yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler

Reklamlar
selbakan
Tarih: 10 09 2006 16:54

alee35 yazmış
arkadaşlar acilen megger testinin nasıl yapıldığını öğrenmem lazım.yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler

Arkadasim meggerle hangi testi yapmak istiyorsun.biraz sorunu acabilirsen yardimci olmaya calisabilirim
Başa dön
ahmet35
Tarih: 03 10 2006 21:29

meger testi

Arkadaşım megerle izolasyon testi yapıldığını biliyorum,fakat hangi elemanın testini yapacaksın belirtmemişin bu trafo,motor,pano ve kablo olabilir ayrıca bu teste kullanacağın cihazı da belirtmemişin iki tip cihaz var bildiğim kadarı ile bir manuel eski tip ki ben bunu tavsiye ederim çok kullanışlı çevirerek voltaj üretiyor kablolarından birini meger testi yapacağın cihazın kablo uçlarına diğerinide toprağa bağlayıp çevirerek izolasyon değerini görüyon diğeri dijital aynı şekilde kullanılıyor fakat bunda çevirme falan yok görüyorsun sadece belki başka tür cihazlarda vardır ama ben kullanmadım araştırken denk gelirse senide bilgilendirim
Başa dön

S_CAN
Tarih: 05 10 2006 15:27

Megger bir test cihazı üretici firmanın markası; izolasyon ve toprak direnci için kullanılan çok kaliteli aletleri var. Megger markasının BM11D modeli 5kV'luk dijital bir izolasyon test cihazı.
O.G. kablosunda izolasyon testi yapmak için:
a) Megger'in + ucunu kablonun ana damarına, - ucunu da kablonun topraklama sına bağlayarak faz-toprak arası
b) Megger'in + ucunu kablonun her hangi bir damarına, - ucunu da başka bir damara bağlayarak faz-faz arası değerler ölçülebilir.

Sözünü ettğimi bu modelde ve bir çok başka modelde de ölçü aletinin uygulayacağı gerilimin seçilebileceği bir anahtar vardır. Bunun yardımıyla O.G. sistemleri için 5000V seçimi A.G. sinyal kabloları için 500V ve Alçak Gerilim güç kabloları için 1000V seçimi yaparak ölçüm yapabilirsiniz.

Ölçüm ile ilgili en temel sorulardan bir ne kadar süre ile gerilim uygulayacağınız ve hangi değeri gördüğünüzde sisteme enerji verebileceğimizdir; yaygın olarak 5000V uyguladığımız bir O.G. kablosunda kV başına 1MOhm bir değer okuyorsak; yani 6300V için 6,5MOhm gibi sistemin izolayonu iyi denilebilir. Bu bilgi çok pratik bir bilgi olup 25 derece sıcaklık için aslında geçerlidir. Onun için ben kendi ölçümlerimde bunun birkaç katını kendime referans alarak daha emniyetli davranmaya çalışıyorum.

Bunun yanın da Polarizasyon İndeksi dediğimiz ve çok tutarlı bir başka ölçüm mantığı var. O da testinizi her bir faz-toprak; ve faz-faz arası için 10'ar dakika süre ile tekrarlıyorsunuz. Ölçüm sırasında birinci dakika değerini not alıyorsunuz sonra her bir dakikada bir ölçün değerini not ederek 10 dakika sonra o faz için ölçümü neticelendiriyorsunuz. Sonuç olarak 10 uncu dakika değerini 1 inci dakika değerine bölüyorsunuz. Çıkan sonuç için:
a)1,0 dan küçük ise güvenilmez
b)1,0 ile 2,0 arası ise kararsız
c)2,0-4,0 arası ise iyi
4,0'dan büyük ise çok iyi demektir.

Açıkcası PI değerini O.G. motoru, alternatör dışında pek denemedim. Kabloda 6 ölçüm 10'ar dakikadan 1 saat.

Bunun yanında megger ölçümü yapmak için kablo ise her iki ucunun da boşta ve damarların birbirinden yeterince uzak olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Bunun yanında kesici hücrelerinde test yaparken zaman zaman sistemde kablodan ayrılmayan akım ve gerilim trafoları bulunmaktadır. Kabloyo ayırmadan yaptığınız ölçümde sonuç sizi tatmin etmedi ise bir de ayırıp ölçmenizde (sistemdeki ölçü trafoları nedeniyle) fayda vardır.
Başa dön

megger testi nasıl yapılır